Orvosi tévedés okozhatta Raffaello halálát
A nagy reneszánsz festő, Raffaello Sanzio da Urbino halálának 500. évfordulójára emlékezik idén a világ. Az eddigi vizsgálatok alapján a festő 1520. április 6-án bekövetkezett halálát magas lázzal járó betegség okozta. A különböző elméletek szerint ez a betegség malária, tífusz vagy szifilisz lehetett, ám egy friss kutatás mindezt megcáfolni látszik.
A milánói L’Università di Milano-Bicocca történészei szerint a Raffaellón eszközölt köpölyözés járulhatott hozzá közvetetten a festő halálához. A régen oly közkedvelt gyógymód, a beteg vérének lecsapolása különféle tünetek enyhítésére volt használatos. Raffaello esetében azonban – állítják az egyetem kutatói – ez a technika inkább ártott, mint használt a festőnek, akinek a mostani feltételezések szerint tüdőgyulladása lehetett.
A történészek szerint a korabeli feljegyzések csak arról emlékeztek meg, hogy Raffaello halálát a hosszú ideig tartó magas láz okozta, míg a szintén korabeli pletykák szerint a festőnek igencsak változatos nemi élete volt, ami pedig a nemi betegség felé billentette a közvélemény mérlegét. Giorgio Vasari A legkiválóbb festők, szobrászok és építészek élete című monumentális munkájában megemlíti, hogy Raffaello egy szenvedélyes éjszaka után lázasodott be, amit azonban az orvosoknak nem említett, ezért azok a köpölyözést alkalmazták nála. Máshol arról írtak, hogy a rejtélyes betegség lappangási ideje egy-két hét volt.
A tünetek és a betegség lefolyásának körülményei arra engedték következtetni az egyetem kutatóit, hogy tüdőgyulladás okozta a híres festő halálát, amit a köpölyözés csak még inkább meggyorsított.
Az eredeti cikk itt érhető el.
Ha tetszik, amit csinálunk, kérünk, szállj be a finanszírozásunkba, akár csak havi pár euróval!