Amilyen lassan csak lehet – a világ leghosszabb zeneműve
Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között és sok kíváncsi néző előtt megtörtént a világ leghosszabb ideig tartó zeneművének első akkordcseréje, közölte a CNN. Az orgonadarabot, amely stílusosan az As Slow As Possible („Amilyen lassan csak lehet“) nevet viseli, 2001-ben kezdték el játszani, majd egy tizennyolc hónapos szünet után folytatódott. 2013-ban csendült fel az indulása utáni második hang, most pedig Johanna Vargas és Julian Lembke orgonisták közreműködésével, a sípok átalakítása után a következő akkord.
A szokatlan darabot John Cage zeneszerző-filozófus írta még 1985-ben, eredetileg zongorára, majd alkalmazta orgonára is. Cage előző munkái is extravagánsnak mondhatóak: 4’33” című darabjának „előadása“ alatt az előadók síri csendben állnak a színpadon négy perc harminchárom másodpercig.
Az As Slow As Possible megvalósításának ötlete egy nemzetközi zenei szimpóziumon fogant meg, ahol számos zeneszerző, filozófus, esztéta, teológus és hangszerkészítő gyűlt össze, hogy létrehozzák a mély filozófiai üzenettel is bíró zenedarabot. A darab lassú tempója egyrészt a felgyorsult világ ellenpólusa, másrészt az alkotó kreativitás jövőjébe vetett hit allegóriája.
Az orgona, amely a darabot a tervek szerint 2640-ig játszani fogja, a halberstadti Szent Burchardi templomban látható. A 639 éves időtartamra és a helyszínre azért esett a választás, mert ebben a németországi városban található a világ legöregebb orgonája, amely a darab megszólaltatásának idejében volt 639 éves.
Ha tetszik, amit csinálunk, kérünk, szállj be a finanszírozásunkba, akár csak havi pár euróval!