dunszt.sk

kultmag

Iná svorka – film o tom, aké silné môže byť odpustenie

Maďarská režisérka Hajni Kis vo svojom debute – Iná svorka – skúma jednu z mnohých podôb komplikovaných rodinných vzťahov. Hlavnými postavami sú bývalý trestanec Tibor, ktorý je v neustálom konflikte so svojim okolím a tvrdohlavá a odvážna dcéra Niki. Jednou z ťažiskových tém filmu Iná svorka je odpustenie a prevzatie zodpovednosti za vlastné činy.

Námet vychádza z osobnej skúsenosti režisérky, ktorej vzťah s otcom nebol vždy bezproblémový. „Keď som bola malá, na dlhý čas zmizol z nášho života. Bolo to náročné obdobie a veľa z toho som nedokázala v takom mladom veku pochopiť. Príbeh filmu je do veľkej miery inšpirovaný mojím vlastným životom. Odvtedy som tieto zážitky spracovala a možno aj preto môžem dnes tak jasne definovať emocionálne procesy, ktoré vo mne prebiehali. Dúfam, že môj príbeh môže poskytnúť pomoc druhým pri spracovaní ich vlastných osobných tráum,“ uvádza Hajni Kis.

Film bol nakrútený v koprodukcii so slovenskou filmovou spoločnosťou MPhilms. Vystupujú v ňom viacerí herci zo Slovenska (ako Éva Bandor, Péter Nádasdi, Réka Derzsi, Xénia Molnár a iní), o zvukovú stránku filmu sa postaral slovenský zvukový majster Dušan Kozák.

Film už zožal úspech aj na medzinárodných festivaloch. Na 55. ročníku MFF v Karlových Varoch mal svetovú premiéru 26. augusta 2021, ale už v roku 2020 tu získal cenu Works in Progress v programe First Cut + na Eastern Promises Industry Days. Po Karlových Varoch putoval film na maďarský MFF Miskolc, kde získal Cenu divákov.

Slovenská distribučná premiéra sa uskutoční 30. septembra v kine Lumière, kde ho publiku slávnostne predstavia tvorcovia na čele s maďarskou režisérkou Hajni Kis. Po filme divákom odpovedia na otázky v diskusii. Súčasťou bude aj premiéra krátkeho filmu Milý tati (r. Diana Cam Van Nguyen), ktorý obdobne rozpráva o ťažkom vzťahu otca a dcéry.

Ha tetszik, amit csinálunk, kérünk, szállj be a finanszírozásunkba, akár csak havi pár euróval!

Támogass minket