Hogyan beszéljünk a halálról gyerekeknek?
Gyerekeknek a halálról beszélni nagyon nehéz. Tudja ezt Martin Smatana zsolnai származású filmrendező is, akinek Sárkány (Šarkan, The Kite) című filmje igyekszik eloszlatni a nyomasztó légkört az elmúlás körül. Az animációs film hatalmas sikert aratott, 2019-es bemutatása óta több mint 40 nemzetközi díjat zsebelt be.
A mese nagyon kedves, bábok által játszott, kimondott szavak nélkül is remekül működő történet. Bemutatja, hogy bár mindenki halandó, a halál egyáltalán nem jelenti az út végét. Egy kisfiú vidéken élő nagypapáját látogatja, és sárkányt eregetnek. A szereplők több rétegekből állnak össze, ezek szimbolizálják a megélt éveiket. A fiú sok rétegből áll, még előtte az egész élet. De a nagypapa már csak pár rétegből tevődik össze, és egyre vékonyodik. Egy napon aztán az utolsó réteget felkapja egy szellő, és felfújja az égbe…
A SME szlovák napilapnak adott interjújában Martin Smatana nyilatkozott a bábfilm ötletéről és annak megrendezéséről. Az egzisztenciális kérdések már öt-hat éves kora óta foglalkoztatják a rendezőt, és az ilyenkorú gyerekek kérdéseire sokszor nehéz kielégítő választ adni. Nincsenek egyszerű helyzetben azok a szülők, akik csemetéiknek a halálról magyaráznak, hiszen ők maguk sem tudhatják biztosan, hogy mi vár azután rájuk. Épp ezért Smatana a film előkészítésekor több pszichológiai könyvet is áttanulmányozott – ezekután úgy döntött, a témát semmiképp sem szabad elbagatellizálnia, a gyerekek nyelvén, de egyenesen kell kommunikálni a továbbítani szánt üzenetet. Szándékosan nem használt elbeszélőt, és kihagyta a vallási utalásokat. Elárulta azt is, hogy bár végül a nagypapa meghal, a történetben azért van egy kis happyend. A metaforikus ábrázolás tökéletesítéséhez két évre volt szüksége a rendezőnek. Nem csak arra koncentrált, hogy közölnivalóját minél egyszerűbb formába öntse, hanem arra is, hogy reményt adjon.
A Sárkányt eddig 150 filmfesztiválon vetítették világszerte. Jelölték Diák-Oscar díjra is, és sikere töretlen. Jelenleg online megtekinthető a Dafilms platformon (2 euróért), jövőre pedig közzéteszik a YouTube-on és a Vimeon is.
Ha tetszik, amit csinálunk, kérünk, szállj be a finanszírozásunkba, akár csak havi pár euróval!